دوران نوجوانی و بلوغ 10؛ چطور پدر و مادر می توانند با فرزند نوجوانشان رابطه برقرار کنند؟

ایران بانو دات کام

 چطور پدر و مادر می توانند با فرزند نوجوانشان رابطه برقرار کنند؟

اگر موضوع و برخوردی بین شما و فرزند نوجوانتان پیش آمده است ، هدف شما این است که هر چه زودتر حل شود ، بنابراین ابتدا به او نشان دهید که هیچ چیز در برابر فرزند نوجوان شما اهمیت ندارد و هیچ چیز حتی شغل و کار مهمتر از فرزندتان نیست . با قرار و وعده ها سعی کنید رابطه ی خود رابا او برقرار کنید . در جلوی او بنشینید و تمام توجه خود را به او معطوف کنید و هرگونه وسایلی از قبیل تلویزیون و تلفن که مانع برقرار کردن رابطه و گفتگو با فرزندتان هست را قطع کنید. سپس خود را کاملا دراختیار فرزندتان قرار دهید و صحبت های او و آنچه در نظر و فکر اوست را از جان و دل بشنوید و نه فقط به کلمات او گوش کنید بلکه به احساساتی که با حرکات و اشارات از خود نشان می دهد نیز توجه کنید. برای برقرار کردن رابطه با فرزند خود اصولی وجود دارد که عبارتند از :

1- اگر برای پی بردن به نظرات فرزند خود که چرا چنین کرده است می خواهید از او سوال کنید ابتدا از او بخواهید ، موقعی که سوال و نظر خود را مطرح می کنید او آرامش داشته باشد .

2- سوال خود و یا موضوعی را که می خواهید بیان کنید بطور ساده و دقیق بیان کنید ، زیرا ممکن است فرزند شما سوال شما را درست نفهمد و عکس العمل نامتناسب از خود نشان دهد.

3- در مورد چگونگی و شرایط موضوع یا سوالی که می خواهید از فرزندتان بکنید قبلا اطلاعات کافی به دست آورید و سپس مطرح کنید . اگر در مورد عدم موفقیت در کاری است ابتدا موفقیت های مختلف مانند موفقیت تحصیلی و موفقیت های غیرتحصیلی او را به زبان بیاوردی و سپس موضوع خود را بیان کنید . پدر و مادر باید بدانند حتی در موقعی که فرزندشان عصبانی است و حالت گستاخی دارد او نگران آن است که نکند محبت پدر و مادر خود را از دست بدهد و آنها را عصبانی کند.

4- موقعی که صحبت می کنید به عنوان یک فرد مصمم و با عقیده با او صحبت کنید و حالت تمکین و فروتنی به خود نگیرید.

5- موقعی که صحبت می کنید به چگونگی و حالت خود و حتی صدای خود و روش برقرار کردن رابطه با فرزند خود ، دقت کنید ، چه بسا او هم نسبت به گفته ها و کلام شما متاثر گردد، به طور مثال خنده ی بی جای شما صحبت های شما را بی ارزش خواهد کرد.

6- در هنگام صحبت کردن با فرزند خود در صورتیکه پاسخ سوالات خود رامی دانید، وانمود کنید که آن را نمی دانید.

7- اگر در موردی شما اشتباه کرده اید با کمال جرات و شهامت از او معذرت خواهی کنید ، معذرت خواهی پدر و مادر ارزش آنها را از بین نخواهد برد و شاید ارزش آنها را در نظر فرزند بیشتر خواهد کرد.

8- پدر و مادر باید در مورد مقررات و قوانینی که در مورد فرزندشان برقرار  کرده اند پایبند باشند و اگر بجاست نسبت به ادامه ی آن اصرار کنند.

9- و بالاخره در بعضی از مواقع پدر و مادر احساس می کنند که فرزندشان کاملا عوض شده است و از نظر اعمال و رفتاری که او دارد یک نوجوان دیگری شده است . در چنین حالتی تعجب نکنید ، زیرا او فرزند شماست و او را دوست دارید و سعی کنید رابطه ی خود را با او حفظ نمایید. در چنین وضعی اظهار نمایید او را دوست دارید ، سر و صورت او را نوازش کنید و اگر او اجازه می دهد او را در آغوش بگیرید و سعی کنید که رابطه ی خود را با او قطع نکنید.

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه