دوران نوجوانی و بلوغ 6 ؛ رشد و نمو روانی دوران نوجوانی و مشکلات آن

ایران بانو دات کام


دوران اواسط نوجوانی:

 رفتار و تمایل جوانان نسبت به فامیل ، مدرسه و همسالان در این دوران مانند دوران اوایل نوجوانی است . در این دوره ، صداقت، صمیمیت و کمک به دیگران مخصوصا در دخترها بیشتر از پسرها وجود دارد.

درد این دوران جوانان بنابر غریزه ی جنسی مشتاق می شوند که با جنس مخالف خود در فعالیت های گروهی شرکت کنند. (البته جنبه های مختلف تمایل به جنس مخالف قبلا به طور کامل بحث شده است و اگر مطالعه نفرموده اید آن را از مطالب مرتبط واقع در انتهای مقاله بخوانید) پیدایش نعوظ در پسرها موجب توجه به غریزه و تحریکات جنسی می شود و اغلب منجر به استمنا می گردد (در سنین 13 تا 15 سالگی) . وجود قاعدگی در دخترها چنین تحریکی را به وجود نمی آورد. معاشرت های دختر و پسر در این دوره مشکلاتی ایجاد می کند و موجب تحریکات جنسی و تحریکات زودرس می شود که اغلب زیان آورند.

تمایل به نگاه کردن به اعضای تناسلی جنس مخالف (از روی لباس) نزد جوانان دختر و پسر وجود دارد . اگر این کار ادامه پیدا کند باعث عادت می شود و این طبیعی نیست.

یکی دیگر از مسایل دوران اواسط بلوغ جوانان توجه به خود است (SelfImage) و خود را با لباس و غیره مشغول می سازند. یعنی نوجوان نسبت به تغییرات که در اندام خود رخ می دهد حساس می گردد و در نتیجه خلق و خوی او تغییر می یابد و زمانی شاد و خوشحال و زمانی دیگر ناراحت و افسرده است (مخصوصا موقعی که واقعه ای بر خلاف میل او رخ می دهد)، خوشبختانه این حالت زودگذر است و عمیق نیست.

یکی از تغییرات مهمی که در بعضی ازدختران در سنین بلوغ پدیدار می گردد تجمع چربی در بدن و چاق شدن آنهاست. چاق شدن ممکن است در بعضی از جوان ها اثر منفی بگذارد و نوجوان شروع کند به کم خوردن و به تدریج بی اشتها گردد و به دنبال آن مسایل روانی به وجود آید.  همچنین پهن شدن لگن و بزرگ شدن سینه ها ممکن است موجب عکس العمل های شدید روانی در زمینه های مستعد گردد.

افسردگی در دوران نوجوانی کم نیست و باید هر چه زودتر تشخیص داده شود و به حساب بحران های نوجوانی گذاشته نشود ، بخصوص اگر اختلالات رفتاری و عدم علاقه به مدرسه و حتی ترس از مدرسه وجود داشته باشد.

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه