دوران نوجوانی و بلوغ 7 ؛ رشد و نمو روانی دوران نوجوانی و مشکلات آن

ایران بانو دات کام

 

دوران اواخر نوجوانی

در این دوران جوانان به مسایل شغلی و حرفه ای که در آینده باید داشته باشند بیشتر فکر می کنند و تا زمانی که به هدف نرسیده و شغلی به دست نیاورده اند و یا رشته ی تحصیلی آنها برای به دست آوردن شغلی در آینده مشخص نشده است، اعتماد به نفس پیدا نخواهند کرد.

بعضی از آنها از آینده ی خود نگران می باشند و شخصیت خود را متزلزل می بینند و هر قدر این وضع بلاتکلیفی بیشتر ادامه یابد ناراحتی های درونی آنها نیز افزایش می یابد . در این زمان ممکن است تندخو و ناسازگار گردند و در محیط خانه و اجتماع عکس العمل های تندی از خود نشان دهند.  (انتخاب شغل و به دست آوردن حرفه به جوانان شخصیت می دهد و هویت آنها را ثبات می بخشد . اولین پولی که یک جوان از شغل خود به دست می آورد لذت آور است و در خاطره ی او باقی می ماند) . جوانانی که به عللی نمی توانند به تحصیلات عالیه بپردازند و یا شغلی به دست آورند معمولا دچار عقده ی حقارت می گردند و از آن رنج می برند و دچار آشفتگی روانی می شوند. پدر و مادر باید در چنین مواردی نوجوان خود را تشویق و  ترغیب کند که کار و شغلی پیشه ی خود کند و در آن کار مطالعه کند تا خبره و متخصص آن حرفه گردد و بتواند از کار و حرفه اش لذت ببرد.

طغیان نوجوانان علیه والدین و دوری جستن از پدر و مادر که در اوایل دوران بلوغ وجود داشت در این دوره تغییر می یابد و به تدریج نوجوان به فامیل خود نزدیک می گردد. گر چه در این دوره نوجوان نسبت به افکار و عقاید خود پابرجاست، ولی اکثرا حاضر است در مسایل خود با والدینش گفتگو و صحبت کند. نوجوان پسر ممکن است عقاید خود را (مذهبی ، سیاسی ، اجتماعی) گرچه مغایر با نظرات والدین خود باشد بیان کند ولی معمولا دختران از نظر عاطفی کمتر چنین عملی را انجام می دهند.

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه