چه کار کنیم که در آینده فرزندانمان به دنبال عشق های مجازی با جنس مخالف نباشند؟

ایران بانو دات کام

 

 1- ارتباط محبتی

یکی از مسائلی که باعث می شود جوانان به سمت جنس مخالف گرایش پیدا کنند ، خلا محبتی در خانواده است. اگر بخواهیم فرزندمان به این ورطه نیفتد، باید حتما او را از محبت سیراب کنیم، آن هم بوسیله ی انواع محبت ها (محبت گفتاری، رفتاری، کتبی).

فضای محبتی بین دو جنس مخالف برای جوانان و نوجوانان واقعا جذاب است ، جذابیت این فضا را نمی توان با خشکی محیط خانواده مقایسه کرد. یعنی نمی توان از نوجوان انتظار داشته باشیم که از ما محبت های جذاب نخواهد و به  دنبال محبت های دیگر هم نروند. مثل اینکه به کودک غذا ندهیم و انتظار داشته باشیم که چشم در غذایی که در دست دوستش است هم نداشته باشد.

·            - چرا مادر در سن نوجوانی موی دخترش را شانه نزند و او را نبوسد و محبت نکند؟

·        -  چرا وقتی فرزندش از مدرسه به خانه می آید ، او را در آغوش نگیرد و سلام و علیک گرم نکند؟

·            - چرا نامه ی محبت آمیز به فرزندش ننویسد؟

...

در واقع اگر شما دل کودک خود را به دست نیاورید ، خدایی ناکرده کس دیگری این کار را برای او خواهد کرد. چون بچه به رفتارهای محبت آمیز، واژه های محبت آمیز و نامه های محبت آمیز نیاز دارد. اگر شما اولین کسی باشید که روش های جذاب و خلاق محبت کردن را به کودک خود داشته باشید، فرزندتان جذب شما می شود و محبت دیگران برای او جذابیت نخواهد داشت.

2- احترام به شخصیت فرزند در هر سنی

احساس شخصیت در محیط خانه یک ضامن مطمئن برای جلوگیری از رفتارهای ناهنجار اعضای خانواده است . مثل اینکه کاسه ی شیری را به دست فرزندتان داده اید و از او می خواهید تا او را به مقصد برساند، تا وقتی که درون این کاسه شیر وجود دارد کودک در راه رفتن خود خیلی دقت می کند تا ماموریتش را به خوبی به پایان ببرد. حال اگر کسی به کودکتان تنه ای بزند و شیر از ظرف او بریزد، دیگری انگیزه ای برای محتاط راه رفتن نخواهد داشت و ممکن است از هر جویی بپرد و از هر پستی و بلندی با جست و خیز رد شود. این شیر همان شخصیتی است که در ظرف وجودی کودک قرار می دهیم.

3- تقویت معنویت خانوده

مهم ترین عامل گرایش به سمت محبت های مجازی ، خالی شدن دل از محبت خدا و اهل بیت (ع) است. هر چه معنویت فرزندان بیشتر باشد و ارتباط آن ها با خدا و اهل بیت (ع) بیشتر باشد ، احتمال آلوده شدن آنها هم با محبت های مجازی کمتر خواهد بود.

یکی از راه های تقویت و تضمین معنویت در خانواده تقید به انجام واجبات و ترک محرمات است. در خانواده ای حتی اگر هیچ مستحبی انجام نگیرد ولی اعضای خانواده به خصوص پدر و مادر مقید به حلال و حرام باشند ، طبق روایات ، از بهترین مردم می باشند.

امام سجاد (ع) فرمودند:    هر کس به آن چیزی که خدا واجب کرده ، عمل کند از بهترین مردم است.

در واقع خانه ای که در آن گناه نباشد، خانه ی معنویت است.

4- رعایت حریم زن و مرد در خانواده

یکی از دلایلی که بچه ها به راحتی جذب جنس مخالف می شوند ، عدم توجه والدین در روابط با جنس مخالف در فامیل و یا کلا محیط اطراف می باشد. مثلا عمو با مادر، زن عمو با پدر ، دختر عمو با پسر عمو و... ارتباط های خیلی صمیمی و خارج از محدوده ی شرعی و حریم خصوصی انسانی دارند؛ بدین ترتیب بچه ها طعم ارتباط با نامحرم را در خانواده می چشند و برای توسعه ی آن در محیط بیرون مشتاق تر می شوند و هیچ ابایی ندارند.

وقتی در روابط فامیلی و محله و جامعه به اسم امروزی بودن و یا آداب معاشرت و... بدون هیچ حریمی پدر و مادر با نامحرم برخورد می کنند نباید انتظار داشت که قبح و زشتی روابط دختر و پسر را کودک متوجه شود. چون فرزندان در سنین نوجوانی در برخورد با نامحرم طعمی متفاوت از آنچه که والدین در برخورد با نامحرم دارند را می چشند. و این این دلیل است که در وجود نوجوانان آتش زیر خاکستری نهفته است که در برخورد با نامحرم ممکن است شعله ور شود.

امام صادق (ع) فرمودند که امام علی(ع) به زن ها سلام می کرد ولی از سلام دادن به زن های جوان پرهیز می کرد و می فرمود که «من ترس آن دارم که از صدای آنها خوشم بیاید و به جای اجر و ثوابی که در پی سلام کردن به دنبال آن هستم مرتکب گناه شوم».

شیخ صدوق این روایت را مطرح نموده و اشاره به این نکته دارند که امیرمومنان(ع) این روایت را برای غیر از خودشان فرموده اند؛ در حقیقت مصداق ضرب المثل«به در می گویم تا دیوار بشنود» است. در واقع حضرت به ما توصیه می کنند که اعتماد کاذب به خودتان نکنید.

حتی ریزتر  به این مساله نگاه شده است که :

1- رسول اکرم (ص) توصیه کردند که وقتی زنی از جایش بلند می شود تا وقتی که جایش گرم است، مرد نامحرم سر جایش ننشیند.

2- امام علی(ع) توصیه می کنند که اگر می توانید حتی به لباس نامحرم هم نگاه نکنید.

5- ابتذال در برخی بازی های رایانه ای و فیلم ها

 بعضی از بازی های رایانه ای و کارتون ها و فیلم ها می تواند باعث ایجاد انحرافات هویتی و اخلاقی  و حتی جنسی در بچه ها شود که متاسفانه گاهی والدین بدون هیچ نظارتی به آسانی این بازیها را در اختیار فرزندان خود قرار می دهند، درحالی که آنها نه از محتوای این بازیها خبر دارند و نه از پیامدهای به شدت مخرب آنها!

در برخی از بازی های رایانه ای موج های ابتذال به چشم می خورد و این موضوع از چندسال پیش در ابتدایی ترین بازیهای رایانه ای با پایین ترین گرافیک های رایانه ای تا به امروز ادامه داشته است. ایجاد انحراف اخلاقی در جوانان ما پروسه ای طولانی مدت است که توسط بازیهای رایانه ای  غربی اداره می شود.

در اولین بازی ها با گرافیک نه چندان قوی عریانی و رابطه جنسی محدود تا حدی به نمایش گذاشته شده بود و به نظر می رسد که نمایش محدود این مسائل پیش زمینه ای بود برای بازیهای بعدی که به صورت علنی تری به این مسائل در پیش چشمان کودکان کم سن و سال می پرداختند و البته در سالهای بعد بازیهایی با گرافیک تصویری بالاتر تولید شد، بازیهایی که درجات بسیار وحشتناکی از ابتذال و استهجان تصویری را در خود داشتند  و باعث بلوغ زودرس کودکان می شوند. پبشنهاد می کنیم اگر  مطلبِ مربوط به بلوغ زودرس را مطالعه نکرده اید ازاینجا ببینید

6- بهنگام بودن سن ازدواج

همیشه نمی توان با توصیه ی نماز و یاد خدا، از همه ی جوانان خواست تا غرایزشان را به تعویق بیندازند. یکی از دلایل مهم این ارتباط ها فوران غریزه در جوانان است و ازدواج ، راهی است برای کنترل این غرایز.

چرا سن ازدواج ها به تاخیر افتاده است؟

از مهم ترینِ این عوامل نداشتن آمادگی برای ازدواج است. منظور ما در این قسمت آمادگی روحی جوانان می باشد. این عدم آمادگی به خاطر شرایطی است که جوان در آن تربیت و رشد یافته ، چه بسا جوانانی هستند که نمی توانند قبول مسئولیت یک خانواده را بکنند و این توانایی را برای خودشان زود می دانند و یا به دلیل فراهم بودن شرایط و حل شدن مشکلات در همه ی موارد توسط پدر و مادر، اصل قناعت را نیاموخته اند و توانایی برخورد با مشکلات (مشکلات مادی و روحی) را ندارند و در حقیقت قبول مسئولیت یک خانواده ، مساوی است با قبول شرایطی سخت تر از شرایط کنونی.

برای تحقق این امر ، والدین وظیفه دارند که فرزندانشان را طوری تربیت کنند که همگام با بلوغ جنسی به بلوغ فکری هم دست یابند و به رشد آنها در همه ی جنبه ها توجه کرده و به مسئولیت پذیری آنها کمک کنند.

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه